Montenegro'da emlak alım ve satımı üzerine kanunlar

Emlak alma konfigürasyon opsiyonları
Bildiğiniz gibi değişen dinamiklere sahip her iş ortamında güvenilir bir iş ortağına sahip olmak çok büyük önem taşır. Bu durum emlak marketinde de aynı şekilde seyreder.
 
Ajans olarak bizim amacımız uzun yıllara dayanan emlak tecrübemizi kullanarak her müşteriye tutarlı bilgiler vermektir.Bu sayede güven ve uzun vadeli iş ortaklıklarının temellerini atmış oluruz.

 

Emlak satışı, belirlenen emlak satış kontratı tarafından düzenlenen yasal bir işlemdir. Bu kontratın kuralları emlak yasaları ve borçlar hukukunda belirlenmiş yasalara uygun bir tavır izlemelidir.
 
Emlak: Arazidir ( Tarım,inşaat,orman,vb.), yapılardır (İş,yerleşim, yerleşik şirketler,ekonomik,vb.), yapıların özel bölümleri ( Apartmanlar, garajlar, şirketlerin iş merkezleri, otopark yerleri) ve diğer binalardır.
 
Kendinize bir mülk edinmeden önce bilmeniz gereken üç temel konu bulunmaktadır:

 

  1.  Emlağa olan talep ve seçim
  2.  Dokumantasyon ve mülk sahipliğinin teyidi
  3.  Kontrat, kontrat teyidi, ödeme

1.  Emlak alımı


Emlak alırken ilk adım ajansımız “Nekretnina Budva” nın yardımı, çalışanlarımızın bu piyasadaki tecrübesi ve fiyat bilgisiyle bir mülk seçmektir. Mülkü seçtikten sonra ikinci adım dokümantasyonun ve mülkün yasal durumunu kontrol etmektir.Emlağın yasal durumuna bakmak çok önemlidir çünkü siz herhangi bir sonuca varmadan önce sizden önce bir üçüncü tarafın bahsi geçen emlak üzerinde hakkı olup olmadığını ya da mortgage ile ipotekli olup olmadığını ya da mahkemelik bir ihtilafa konu olup olmadığını öğrenirsiniz.

2.  Dokümantasyon ve mülkiyet sahipliği:


    Kontratı finalize etmeden ve sertifika haline getirmeden önce, satışa konu olan emlak üzerinde sahipliğinize dair bir kanıt elde etmeniz çok önemlidir. Bunu bir kaç yolla yapabilirsiniz ( emlak sertifikası, satın alma kontratları, miraslar vs.). Bunun yanı sıra bahsi geçen emlağın herhangi bir mali yaptırıma (borç) ya da yasağa sahip olmadığından ve satıcının kimlik kartını inceleyerek bu satışı yapan kişiyle satma yetkisine sahip olan kişinin gerçekten aynı kişi olduğundan emin olmanız gerekir.

3. Kontrat, Kontrat Doğrulama, Ödeme

Eğer iki taraf da yükümlülüklerini kabul ediyorsa, satış sözleşmesi imzalanarak yetkili bir noterle emlak alım işlemleri başlatılır. Bir dahaki adımda ticari bir bankaya gidilerek alıcının satış bedelini satıcının hesabına transfer edişi gerçekleştirilir. Alım fiyatı ödendikten sonra satıcının, alıcıya bir sertifika düzenleme yükümlülüğü vardır. Alıcı ödediği para veya kontratla emlak sahibi olmaz. Yasal hükümlere göre alıcının aldığı emlak ürününün sahibi olabilmesi için emlak kadastrosu gerekmektedir. Bu nedenle alıcının mümkün olan en kısa süre zarfı içinde tapu veya notere emlak kadastrosunun kendi üstüne alınması için başvuruda bulunması gerekmektedir. Alıcı gayrimenkulün kullanımı için gerekli olan tüm faturaları ,sözleşme-kendi adına yapılan sözleşme çevirisi masraflarını ödemek ve vergi iadesi başvurusu yapmak için 15 gün süresi bulunmaktadır.Eğer alıcı ilk defa 20 m2 bandında bir gayrimenkul alıyorsa belirlenmiş hakların kendisine devrinden kaynaklı vergilerden muaftır.Bunun için gerekli tüm evrakları sunmak zorundadır.

Yabancı Uyruklular için Talimatlar:

Çok sayıda yabancı yatırımcı “Real Estate Budva” nın tecrübeli emlak ekibini piyasada en iyi emlak seçeneklerini bulmak konusunda bir hayli yetkin şekilde tanıdı. Monetenegro’da son yıllarda yabancı yatırımcılar için yapılan yasal değişiklikler ve emlak ekibimizin yardımı ile istediğiniz gayrimenkulü mümkün olan en kolay şekilde bulacaksınız.

Tüm yatırımcılar için birkaç önemli bilgi:
 

  •  Emlak Vergisi %3
  •  Montenegro’nun gelir vergisi %9
  •  Yabancı Yatırmcılar Konseyi’nin Beyaz Kağıdına göre, 2016’da Monetenegro’daki net yabancı yatırımları 755 milyon dolara ulaştı ve Avrupa’daki en geniş yatırımlardan biriydi.
  •   Montenegro’nun en hızlı gelişen ülkelerin arasında olduğu 2017 MONSTAT raporunca kanıtlanmıştır. Raporda yabancı turist yüzdesinin 2016’ya göre 10.3% arttığı gösterilmiştir.
  •  Dünya Bankası’na göre Doing İş Raporunda Montenegro 6 sıra atlayıp 183 ülkenin arasında 71.sıraya gelmiştir.
  •  İşe yarayacağını umduğumuz bu bilgilerin ardından emlak ofisimiz “Nekretnine Budva” ile temasa geçip huzurla yeni evinize adım atmanızı öneriyoruz.